Sokszor nem értik a szülők hogy miért csinálja a gyermek ugyan azokat a dolgokat. Miért kell neki akár mindennap ugyan azt a dolgot elmondani és esetlegesen miért kell ugyan azokért a " rossz " dolgokért rászólni.
Leginkább akkor jelent ez gondot a szülőknek mikor a gyerek egy olyan dolgot csinál amit nem szabad.
Ilyenkor persze ugyan úgy rászól a szülő a gyerekre, a gyerek pedig ugyan úgy reagál mint mikor ez megtörténik.
Például:
Már 8 éves Dóri és nagyon okos, de nála az alapvető funkciók nem működnek.
Mindig mikor hazaérünk az az első hogy fürdenek a lányok. Először Csilla és utána Dóri.
Míg Csillát megtörlöm és öltöztetem addig Dóri levetkőzik. Majd lefürdetem, aztán megkérem " öltözz fel ". Ennek megfelelően fel is öltözik, addig Csillához átnézek. Mikor visszaérek már fel van öltözve, ekkor megkérdezem :
- Tiszta ruhát vettél fel?
- Nem - feleli Dóri
- Dóri szerinted milyen ruhát kéne felvenni fürdés után?
- Tisztát
- Akkor légyszíves vegyél fel tisztát
- Jó
Ezután már veszi is a tiszta ruhát. Persze jobb volna ha eleve azt venne fel, mert tudja hogy azt kell felvenni. Viszont nála ez is egy megerősítés.
Persze ez nem csak olyan dolgokkal van így amit nem szabad megtennie, hanem nagyon sok más mindennapos dolgokkal is.
Például:
Csilla mindig szokott alvásközben inni. Ez pedig úgy néz ki, hogy felül megszólal " Mama, mama amié " Azaz nekem szól hogy kér almalét inni. Majd mikor ivott visszadől és már alszik is.
Tegnap véletlenül beelőztem. Azaz felült én meg már adtam is az almalét. Ez így nem volt jó ellökte a kezemet, jelezve hogy tegyem vissza. Mikor visszatettem akkor megszólalt " Mama, mama amié ", majd mikor ivott már vissza is dőlt aludni.
Ezek az ismétlődő folyamatok a megerősítések náluk és ez azért fontos, mert biztonságot ad nekik.
Igaz minden autinál más és más ez a megerősítő folyamat, de mindegyiknél jelen van és mindegyik autizmussal élőnek azért van szüksége erre, hogy biztonságban tudják magukat.
Ők nem azért csinálják ezeket, mert nem tudják mit kéne tenniük és nem is azért csinálják ,hogy ellentmondjanak nekünk. Csak bizonyos esetekben pont így jön ki vagy épp csak úgy tűnik.
Közben meg épp megerősítést kap és ezáltal biztonságban érzi magát.
Ezek az ismétlődő folyamatok nem csak szavakban hanem tettekben is megnyilvánulhatnak.
Például:
Hazajövünk és fürdés. Amennyiben ez nem így van akkor eléggé zavart lesz Csilla, mindenképpen feszültebb lesz hisz nem volt meg az a megerősítés amit megszokott.
Azt hiszem még sorolhatnám, hogy milyen megerősítések vannak nálunk. De szerintem már így is egyértelmű az hogy mikre is gondolok és miért ilyen nagyon fontos ez az autizmussal élőknek. Nekik a megerősítés egyenlő a biztonság érzettel.
Autizmusban a megerősítések fontossága
2014.11.21. 16:40 Tóth Anett Gy.
Szólj hozzá!
A bejegyzés trackback címe:
https://autizmussal.blog.hu/api/trackback/id/tr666921419
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Nincsenek hozzászólások.
